co je to ten tippler?  
Klub chovatelů tipplerů
  


KCHT

Mnozí v Čechách se ptají: "Co je vlastně ten tippler?"

Frank Otta se zde pokusí formou otázek a odpovědí, i svým vlastním pozorováním a zkušenostmi, trochu toto plemeno zájemcům přiblížit.
(máte-li dotaz, neváhejte se zeptat)


červený baron Odkud pochází tippler?
Tippler byl vyšlechtěn v Anglii z vysoko a dlouho létajících holubů, které si přivezli námořníci domů z bývalých anglických kolonií v Asii (Indie, Pákistán, apod.), a ze zemí, se kterými obchodovali. Toto se dělo před téměř dvěma sty lety a postupně byl do krve tipplera přidán, mezi jinými, i Birminghamský roller, francouzský Cumulet, a proslýchá se, že i dokonce holub poštovní.

Jak vznikl tento sport?
Let s tipplery se záhy stal v Anglii velice oblíbeným sportem. Angličané, jak víme, jsou lidé nadmíru soutěživí a rádi uzavírají sázky. Finanční nenáročnost chovu tipplera otevřela na počátku 19. století dveře k zábavě i pro chudé dělníky v oblasti Macclesfieldu a Sheffieldu a v druhé polovině předminulého století se již létaly v Anglii soutěže. První světový rekord zaznamenal v roce 1876 pan J.Ball v anglickém Macclesfieldu (kde jinde, než v kolébce našeho sportu) s časem 11:08 hodin.

Jak daleko dolétne tippler?
S tipplery se nelétá na dálku, ale na čas. Tippler létá poměrně vysoko v kruzích nad holubníkem a měří se mu délka letu. V současné době drží světový rekord (22 hodin a 5 minut letu non-stop) pan Harry Shannon z Irska. Víme-li, že tippler létá rychlostí kolem 50 km/hod, dokážeme si lehce spočítat, kolik toho za tu dobu ulétl. S tipplery létám v menších hejnech - zpočátku tréninkového období vypouštím asi tak tuctové hejno holubů, z těch pak vyberu 5 -7 tipplerů, kterým se věnuji intenzivněji a nakonec do soutěže zpravidla vyšlu tři závodníky, kteří jsou v ten daný den v té nejlepší kondici.

Jak má tippler vypadat?
Soutěžní tippler je snad jediné plemeno holuba, u kterého není určen předepsaný vzhled. Existuje sice výstavní tippler, ale ten je více méně voliérová záležitost - do soutěže je neupotřebitelný, chceme-li zalétnout 15+. Čeho se u soutěžního tipplera cení nejvíc, je jeho schopnost dlouhého letu. Najdeme proto tipplery s hlavou nahoře zakulacenou i trochu plošší. S nohami kratšími i delšími. Se stavbou těla útlou i robustnější. S okem perlovým i vikvovým (černým) - v mém holubníku naleznete několik poměrně dobrých tipplerů (zalétli 15+), jejichž jedno oko je perlové a druhé vikvové.indigo Počet hlavních letek a ocasních per se též různí. Chovatelé ve světě preferují ponejvíce tipplery s perlovým okem, deseti primárními letkami a dvanácti pery v ocase. Říká se, že tippler, jehož primární letka č.8 je delší než č.9, létá lépe. Tipplery nalezneme od modrých pruhatých až po tygry ve všech standardních i nestadardních barevných rázech a kombinacích. Na barvě tipplera - spíš na jeho strakatosti - totiž vůbec nezáleží. Stačí se podívat na fotky níže na této stránce nebo na fotky od členů klubu či mých přátel z celého světa a uvidíte sami.

Jakého tipplera si mám pořídit?
Z toho nejlepšího letového chovu, který znáte! Jsou to holubi z rodin pánů Harry Shannona, Gordona Hughese, Jacka Bodena, Van der Werfa, Erica Anslowa, George Pilota, ... (zmínil jsem zde pár velice zvučných jmen v tipplerském světě). Nemusíte přímo do holubníků těchto pánů. Jejich rodiny jsou celkem běžně po Evropě k dostání.

Jak to vlastně s tou rodinou je?
Představme si pana Nováka, a dejme tomu, že si pan Novák sežene dva páry vynikajících holubů. Dá se do jejich šlechtění podle svého gusta a z blízkého páření vychová 20 generací holubů. Po těch mnoha letech práce, nebo spíš bych měl říci zábavy, dosáhne se svými odchovanci dobrého výsledku. Řekněme, že vytvoří nový světový rekord. Lidi se o jeho holuby začnou zajímat, a když je od něj koupí, libují si a všem říkají: "Mám Nováky". Těmto rodinám se v tipplerkářském žargonu říká "linie".

V mém holubníku dnes naleznete "čisté" Shannony, Bodeny, Van der Werfy, De Jongy, Westicotty, Kocholly, Curry, jednoho Newtona a Camplina, ale i jejich křížence, kterým říkám Regan a Tyson. V současné době ještě pracuji na linii Phoenix (Fénix).

Proč jsem dal slovo "čisté" do úvozovek? Odpověď na tuto otázku nám dal sám pan Harry Shannon, když řekl: "Lidé říkají, že mají Shannony. Já říkám, že je nemají. Jakmile holub opustí můj holubník, není již Shannonem. Má jiné ubytování, jinou stravu, jiný trénink, jiného pána. Zkrátka úplně jiné chovné podmínky."

Hluboká pravda. Přestože mám v holubníku holuby, jejichž geny jsou totožné s geny holubů bývalých i současných mistrů světa, nelétám 20+. To jsou ty "úplně jiné podmínky", o kterých mluví pan Shannon. Mnoho lidí se dokáže naučit hrát na housle, ale jen málo z nich se stane virtuosem...

Eamon Ryan's birds Co je k chovu tipplera potřeba?
Tento holub je velice nenáročný na chov a dobře se množí. Stačí mu menší, ale suchý holubník, kam nevane vítr. Pak tři kávové lžičky ječmene a špetka řepky na den. Pije též jednou za den. Tímto nechci říci, že by toho tippler nesnědl více, ale pak by nelétal dobře, ztloustnul by. Soutěžní tippler by neměl vážit víc než 27 dkg. Taktéž s vodou - nechceme, aby tippler měl touhu se přes den napít a slétl na zem - potřebujeme, aby dokázal zůstat co nejdéle na křídlech.

Hlavní požadavek na chovatele je jeho čas, skutečně hodně času na trénink, a pravidelnost v krmení. Člověk si nemůže odjet na dvou týdenní dovolenou, požádat někoho jiného, aby mu mezitím holuby krmil, a po svém návratu doufat, že mu jeho hejno v příští soutěži dobře zalétne. Mluvím ze své zkušenosti...

Jak se trénuje tippler?
Při tréninku tipplerů dbáme na to, aby holubi nebyli přejedení. Vypouštíme je obden, popřípadě každý třetí den. Holubi tudíž nebudou unavení a my máme možnost trénovat ve stejném období více menších hejn. Z nich pak vybereme tu nejlepší "závodní trojku" (či pětku - lichý počet holubů v hejnu létá lépe - neptejte se mě proč). Murray Gaskins

V tréninkovém období krmím dietou a když mi hejno zalétne 6 - 7 hodin, jsem spokojen. Na pilu netlačím - snažím se mým holubům rozumnět. Vždyť jsou jako my lidé, některý den se nám pracovat chce a jindy zase ne. Věřte nebo ne, u jednoho stejného hejna jsem zaznamenal trénikové časy v rozmezí od 5 do 12 hodin !

Ideální tréningový čas je kolem 6-ti hodin. Po této době se snažíme holuby stáhnout dolů pomocí tzv. "dropperů", neboli česky "vábníků". Zde se v podstatě se jedná o Pavlovův reflex u tipplerů vypěstovaný. Vábníky a tipplery krmíme vždy spolu, a když tippleři ze vzduchu uvidí vábníky na střeše holubníku zobat, dosednou k večeři. Říkám tomu reflexu "poslušnost" a bez ní se nedá ani trénovat ani úspěšně soutěžit.
Budou-li vaši tippleři při tréningu dostatečně hladoví, budou lépe na droppery reagovat. U dobrého tipplera je těžší jej dostat dolů před setměním, než ho celý den držet ve vzduchu. No, držet není asi to správné slovo - dobrý tippler sám od sebe prostě chce létat celý den, a klidně si let prodlouží i do tmy. Této vlastnosti využíváme, a tipplery trénujeme přistávat i za tmy do světla, ve kterém krmíme droppery. Není tudíž na škodu hned od mládí tipplery a vábníky krmit v noci mimo holubník, za umělého osvětlení, aby si zvykli na tmu kolem sebe a nebáli se jí. Chceme-li u nás zalétnout 18+ hodin, musíme počítat s tím, že naši holubi zákonitě musí přistát za tmy. Pakliže tippleři dobře reagují na vábníky a přistávají i ve tmě, jsou téměř připraveni na svůj velký závod.

Jak dosáhnout s tipplery toho nejlepšího času?
Před soutěží musíme tipplera dostat do kondice. Jak jsem již zmínil, tipplera je třeba trénovat, abychom na něm vypěstovali svaly. Nemůžeme se spolehnout na to, že ho jednoho krásného dne vypustíme a on nám zalétně přes 15 hodin. Tippler si pravidelým tréninkem vybuduje svaly a pak k soutěži musí mít dostatek karbohydrátů a proteinu k dosažení nejlepšího možného výkonu. A také musí být odpočinut a "vybuzen". Tohoto dosáhneme následujícím procesem, kterému tipplerkáři říkají "vykrmení" (tento výraz pochopitelně nená nic společného s vykrmováním pašíka) :


Co je k úspěšnéhu chovu a soutěžení s tipplerem třeba?
Zde existuje několik důležitých faktorů. Netroufám si říci, který z nich je nejdůležitější, ale jedno je jisté. Bude-li jen jeden, jediný faktor chybět, nebo nebude stoprocentní, nedosáhneme v chovu i výkonu těch nejlepších možných výsledků a ze sportovního hlediska bude naše snažení ztrátou času. K dosažení sportovního úspěchu je třeba trpělivost, čas a ochota se učit ze strany chovatele, pravidelnost v tréninku i krmení, správná strava, dobrý zdravotní stav holubů, kvalitní chovné páry stejné linie, se kterými chovatel hodlá začít, a přísný výběr jedinců, kteří v chovu zůstávají (Vojta Prepiak tento selekční proces přiléhavě nazýval "stalinismus" :-). Také se musí počítat s faktorem, kterému se lidově říká "klika" aneb štěstí - i ten musí být k dosažení velmi dobrých časů stoprocentní.
Nechť mi čtenář dovolí věnovat se podtrženým bodům podrobněji.


A nyní nechme o barvách a kresbě promluvit pár fotek
popisky fotek označují, komu holubi patří

Dennis DeAngelis, USA Aiden McIllhatan, Australia
Danny McCarthy, Australia Zeljko Fajdetic, HR
Dennis DeAngelis, USA Paul Windler, Australia
Terry Brookes, England Dave Fuller, USA




© Klub chovatelů tipplerů, 2023. Všechna práva vyhrazena!